452949-2016 - ResultatSverige-Vänersborg: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hushållsavfall 2 VBG.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Vänersborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Omfattning:
Upphandlingen avser mottagning av lättnedbrytbart biologiskt avfall och brännbart avfall, dock ej brännbart grovavfall.
Köparen svarar för att hushållsavfall och därmed jämförligt avfall däribland biologiskt lättnedbrytbart avfall från hushåll, storkök, restauranger och viss livsmedelshantering samlas in. Avfallet lämnas av köparen eller av köparen anlitat åkeri på överenskommen plats inom Trollhättan eller Vänersborgs kommun och därefter övergår risk och kostnad till leverantören.
Transport, till mottagningsstället, kommer att ske med konventionella baktömmande sopbilar.
Leverantör ska ansvara för mottagandet av avfallet på överenskommen plats inom Trollhättan eller Vänersborgs kommun.
Hushållen lägger avfallet i plastpåsar och lägger därefter fraktionerna i olika kärl, vilket innebär att leverantören ej behöver sortera då fastighetsägare lägger avfallet i separata kärl.
Volymer är endast uppskattade och baseras på statistik från 2015.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513300 Avfallsförbränning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.