452950-2016 - ResultatSverige-Kävlinge: Försäkringar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsupphandling KKB Fastigheter AB med tillhörande systerbolag KKL Fastigheter AB och till dem tillhörande dotterbolag.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kävlinge.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Härmed inbjuds Ni att ansöka om att lämna anbud på försäkringsskydd för KKB Fastigheter AB med tillhörande systerbolag KKL Fastigheter AB och till dem tillhörande dotterbolag. De har för avsikt att upphandla fastighetsförsäkring inklusive förvaltningsförsäkring och rättsskydd vid miljöbrott.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
66510000 Försäkringar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.