452958-2016 - ResultatSverige-Oskarshamn: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Detaljprojektering inre hamnen i Oskarshamn Nr 2.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Oskarshamn.
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Oskarshamns kommun avser att exploatera område kring den inre hamnen i Oskarshamn till bostadsändamål under den närmaste femårsperioden. Denna förfrågan avser som huvuddel 1 detaljprojektering till bygghandling med förfrågningsunderlag för renovering av befintliga kajer. Som huvuddel 2 avses detaljprojektering till bygghandling med förfrågningsunderlag för utförande av fribärande promenaddäck längs kaj samt anordnande av sedimentering av dagvatten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.