Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörläggare
Referensnummer: SVN 2021/86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45231110 Rörläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för avrop av rörläggare för både ny- och omläggning som komplement till kommunens egna resurser.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231110 Rörläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231111 Upptagning och omläggning av rörledningar, 45231113 Omläggning av rörledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förväntad efterfrågan är en till två rörläggare på heltid, dock garanteras leverantören inga volymer.