453003-2023 - PlaneringSverige-Vaxholm: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunal revisionstjänst
Referensnummer: KS 2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Revisorerna i Vaxholms stad (Staden) inbjuder intresserade leverantörer att lämna anbud på uppdragen som sakkunniga till Stadens revisorer för granskning av styrelse, nämnder och beredningar, samt som sakkunniga till lekmannarevisorerna för granskning av Stadens helägda bolag, Vaxholm Smeden 3 AB, Fastighetsbolaget Vasavägen 13 AB och Rindö skoltomt AB.
Uppdragen avser räkenskapsåren 2024, 2025 och vid eventuell förlängning räkenskapsåren 2026 och 2027.
Observera att lekmannarevisionen inte ingår i fastadelen av uppdraget.
Avtal kommer att tecknas med en leverantör.
Omfattningen av den fasta delen är 550 000 per år.
Takvolymen för den här upphandlingen bestäms till 5 000 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79212000 Revision, 79212100 Finansiell revision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat volym 2 500 00 kr under hela avtalsperioden på 4 år.
Takvolymen är 5 000 000 kr.