45307-2018 - PlaneringSverige-Örebro: Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons, Postterminalen gatuombyggnad och ledningsflytt
Referensnummer: Tn 418/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Generalentreprenad, Postterminalen gatuombyggnad och ledningsflytt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233125 Anläggningsarbeten för vägkorsningar, 45233140 Vägarbeten, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45233320 Grundläggning av vägar, 45233340 Grundläggning av gångvägar, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Örebro kommun planerar att upphandla en generalentreprenad med uppdrag att genomföra detaljplanen för Postterminalen med ombyggnad av befintliga gata, nya gång- och cykelbanor, ny korsning med Östra Bangatan-Ribbbingsgatan, växtplanteringar, schakt för ledningar med mera. Under anbudstiden ges möjlighet att komma på en projektgenomgång.
Uppdraget pågår april 2018 till januari 2019.