453072-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Lösning för kundhantering och fakturering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Linköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av nytt billingsystem.
Avtal gällande lösning för kundhantering och fakturering.
Upphandlande part Tekniska verken i Linköping AB (publ.), organisationsnummer 556004-9727 (TvAB), inbjuder härmed till anbudsansökan i ovan rubricerad upphandling.
Upphandlingen omfattar förutom TvAB även bolag där TvAB har helt eller delvis ägarintresse samt bolagen Mjölby Svartådalen Energi AB, 556093-1593, Oxelö Energi AB, 556070-9429 samt Alvesta Energi AB, 556525-6228.
Bolag som under avtalstiden tillskapas under Tekniska verken i Linköping AB (publ.) som dotterbolag, eller som Tekniska verken i Linköping AB (publ.) kommer att ha direkt eller indirekt intresse i, ska också omfattas av upphandlingen.
Koncerninformation:
Tekniska verken skapar nytta i vardagen genom att erbjuda ett brett utbud av produkter och tjänster inom elnät, elhandel, belysning, vatten, fjärrvärme, fjärrkyla, energieffektivisering, avfallshantering, bredband och biogas. Tillsammans med våra kunder driver vi utvecklingen mot vår vision – att bygga världens mest resurseffektiva region. Som utpräglad innovations- och kunskapsdriven koncern verkar vi i teknikens frontlinje, med tydlig inriktning mot det hållbara samhället. Där sunda idéer får utrymme och kraft att växa skapas också de bästa förutsättningarna för människor att leva och arbeta, i dag och i framtiden. Med erfarenhet, kompetens och kreativitet arbetar vi under mottot ”Din vardag, vår drivkraft”. Läs gärna mer om oss på www.tekniskaverken.se
B är i dagsläget leverantör av billinglösning i olika omfattning till de övriga namngivna energibolagen som omfattas av denna upphandling samt till OK/Q8 AB.
Syfte och Mål:
B avser att sluta avtal med en (1) L för att långsiktigt täcka B behov av en standardiserad, processinriktad, skalbar helhetslösning. Lösningen ska stödja B behov av kundhantering och fakturering samt därtill hörande funktioner som över tid följer med i verksamhetens krav och varierande behov.
Den nya informationscentrerade lösningen ska medföra möjligheter att uppnå hög effektivitet och flexibilitet genom digitalisering och automatisering med stor möjlighet till att skapa kundvärde. Målet är att kunna få fler nöjda kunder till lägre kostnad.
Lösningen ska även understödja fullgod internkontroll vad gäller behörigheter, spårbarhet och enkelhet i administration av desamma.
B avser att hantera flera olika juridiska personer som fakturautställare i lösningen, och den ska även vara möjlig att använda som plattform för att sälja motsvarande tjänster externt.
Nuläge:
B har idag en stor komplex IT-miljö bestående av både standardlösningar och egenutvecklade lösningar. B har valt en i grunden modulariserad miljö där de olika systemen har varit specialiserade för sin uppgift. Antalet system som har spänt över hela verksamheten har varit få. Detta har medfört att betydande mängder information transporteras mellan systemen både via integrationer och manuellt. Antalet direktintegrationer är fortfarande högt, men nu hanteras fler och fler integrationer via B integrationsplattform (Inobiz). Integrationsplattformen är idag utpekad som en strategiskt viktig komponent. IT-miljön driftas och förvaltas av den interna IT-avdelningen men vissa tjänster köps externt, t.ex. molntjänster och utvecklingstjänster. För fakturering nyttjar B idag 2 olika system: Billing för löpande fakturering och IFS Ekonomi för diversefakturering. Vissa av samarbetsbolagen använder sig även av Agresso och Aditro RoR för diversefakturering samt Debatt för debitering av fjärrvärme.
Billing är ett centralt kund- och faktureringssystem för slutkund avseende avtalsbunden återkommande användning av nyttigheterna elhandel, elnät, vatten, bredband, fjärrvärme, fjärrkyla, ånga och avfall. Billing hanterar dels fakturering av avtal som skapats i Billing och dels avtal som skapats i försystem för att sedan föras över till Billing.
Dagens Billing hanterar bland annat pris- och produkthantering, kundhantering, anläggningar, leveranspunkter, mätvärden, avtalshantering inklusive hantering av flyttar samt fakturering, kontroll och uppföljning. Billing förses med mätvärden via MDMS (Powel) eller direkt in i den integrerade mätvärdesdatabas som idag är en del av Billing. Kundärenden hanteras i ett separat ärendehanteringssystem, Lime CRM (Lundalogik).
Inkassohantering och utskrift av fakturor (och annan kommunikation) hanteras via externa leverantörer.
Billing är idag både affärs- och verksamhetskritiskt och spänner över hela verksamheten (även för externa samarbetsbolag).
Det finns idag ca 150 dagliga användare av Billing som hanterar ca 250 000 kunder som sammanlagt har ca 400 000 olika leveranspunkter. Kunder och leveranspunkter är fördelade över de olika nyttigheterna och koncernens olika bolag samt samarbetsbolag.
Upphandlingens omfattning:
B har behov av en L som på ett proaktivt sätt utvecklar lösningen och som samtidigt stödjer utveckling av B affär under avtalstiden med hänsyn till förändringar i lagar, förordningar, marknadsutveckling och utifrån teknikutveckling inom IS/IT-branschen. B vill ersätta delar av dagens systemmiljö med en lösning som långsiktigt kommer att stödja en verksamhet och omgivning i förändring (trender, lagstiftning, digitalisering, nya beteenden och uppträdande på marknaden).
Lösningen ska hantera B kunder, produkter, tjänster, volymer och anläggningsinformation. Med hantering avser vi bland annat pris- och produkthantering, kundhantering, hantering av anläggningar, leveranspunkter, mätvärden, avtalshantering inklusive hantering av flyttar samt fakturering, kontroll och uppföljning samt periodisering av intäkter. Kunder och leveranspunkter ska kunna vara fördelade över de olika nyttigheterna och de olika bolagen. Gränssnittet ska vara på svenska. Lösningen ska hantera de kunder och leveranspunkter som B över tid kan komma att omfatta. Under avtalstiden gång kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet enligt en skalbar ekonomisk modell.
Sista ansökningsdag:
Sista ansökningsdag är 24.2.2017 23:59.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48442000 Programvara för finansiella system, 48444100 Faktureringssystem, 79999000 Skanning och fakturering, 79999200 Fakturering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner