453161-2019 - KonkurrensutsättningSverige-LUND: Telefonsvarartjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning och förmedling av felanmälan
Referensnummer: 19/00860
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79510000 Telefonsvarartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Energi AB (publ) organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens dotterbolag. Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder SEK.
Läs mer på www.kraftringen.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64214200 Telefonväxeltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kraftringen har för avsikt att teckna avtal med en leverantör som utanför normal arbetstid tar emot, analyserar, förmedlar och hanterar felanmälan eller andra brister och missförhållanden som anmäls.
Uppdraget omfattar inkommande samtal från kunder, kommunens invånare, och andra intressenter, nedan kallat Kunder. Uppskattat antal anrop är cirka 6000 per år, dessa genererar ca 2500 ärenden till Kraftringens beredskapspersonal och de entreprenörer som kommer att anvisas. Omfattningen av anrop och ärenden påverkas av olika faktorer som Kraftringen ej råder över. Någon volym kan därför ej garanteras. Angiven volym baserar sig på 2018 års utfall.