453166-2020 - ResultatSverige-SÖDERTÄLJE: Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2018-2095 Markanvisningstävling Kv Spinnrocken 2
Referensnummer: 2018-2095
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
II.1.4.
Kort beskrivning
Markanvisningsområdet är belägget i centrala Södertälje.
Området har en strategisk placering längs Storgatan, mellan den södra och norra delen av stadskärnan. Syftet med kommande planarbete är därför att skapa stadsmässiga kvalitéer som länkar områdena genom en förtätning.
Markanvisningen avser uppförande av bebyggelse för kontor i max 6 våningar samt garage för ca 300 bilar där kommunen står som hyresgäst.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader, 45213110 Byggnation av butiksbyggnader, 45213312 Byggnation av parkeringshus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen