453264-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av förpackningar från återvinningsstationer
Referensnummer: 23/58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser insamling och transport till avlämning av förpackning från återvinningsstationer (ÅVS) inom det geografiska område som finns angivet i avsnitt ”Om Beställaren”. Upphandlingen avser också tillhandahållande av en, eller flera, omlastningsstationer för deltagande kommuner för överlämnande av förpackningar till godkända producentansvarsorganisationer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
June Avfall & Miljö AB tillsammans med Samverkan Återvinning Miljö (SÅM), Tranås kommun, Aneby kommun, Eksjö kommun och Nässjö kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Entreprenören) att lämna anbud avseende rubricerad upphandling. Beställaren kommer teckna avtal med en entreprenör.
Upphandlingen avser insamling av förpackningsavfall från återvinningsstationer (ÅVS) inom det geografiska område som finns angivet i avsnitt ”Om Beställaren” samt transport till en, eller flera, omlastningsstationer. Upphandlingen avser också tillhandahållande av en, eller flera, omlastningsstationer för deltagande kommuner för överlämnande av förpackningsavfall till godkända producentansvarsorganisationer.
Med förpackningar avses förpackningar från hushåll av papper, plast, metall, färgat och ofärgat glas.