453317-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Köksutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köksutrustning VästUpp 2020
Referensnummer: D.nr:2020/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheters behov av köks- och serveringsutrustning tex porslin, glas, bestick mm. Upphandlingen görs gemensamt mellan kommunerna i det sk VästUpp samarbetet.
Upphandlande Myndighet
Upphandlande myndighet är:Vänersborgs kommun Org.nr. 212000-1538
Kommunerna Lysekil, Munkedal, Sotenäs, Strömstad, Tanum, Trollhättan, Uddevalla och Vänersborg bedriver upphandlingssamordning under namnet VästUpp. Samarbetet syftar till att effektivisera kommunernas upphandlingsarbete inom de avtalsområden som bedöms lämpliga för samarbete.
Genom det avtal upphandlande myndighet träffar efter tilldelningsbeslut har övriga kommuner och deras bolag rätt att avropa de avtalade varor och tjänster avtalet innehåller till samma villkor som mellan avtalsparterna.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221100 Köksgeråd, 39221120 Koppar och glas, 39221150 Termosflaskor, 39221210 Tallrikar, 39221230 Fat, 39221240 Skålar, 39221250 Glaskaraffer, 39225700 Flaskor, burkar och småflaskor, 39240000 Bestick, 39310000 Cateringutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen