453365-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Regler- och styrinstrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styr och reglerutrustning
Referensnummer: 22-118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38570000 Regler- och styrinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett riksavtal, består av fem anbudområden inom Styr- och reglerprodukter och tjänster:
Webduc:ar med grundprogrammering med öppna gränssnitt Modbus / BACnet, PLC utan grundprogrammering,
Prognosstyrning med tillhörande databas för visualisering och med tillvalstjänster, Överordnat system för övervakning och programuppdatering av anslutna fastigheter,
Fastighetsstyrning med AI.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38424000 Mät- och reglerutrustning, 42131130 Temperaturregulatorer, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71351600 Väderprognosticering, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen