453439-2023 - ÄndringSverige-Vaxholm: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering av Vaxholms kaj, grundläggningsarbete
Referensnummer: KS2023/146
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund
Kajerna i Vaxholm har byggts ut i två etapper. Den första delen stod klar 1936. Den nuvarande utformningen av kajen byggdes i slutet av 60-talet och invigdes 1969. Den förväntade livslängden på utbyggnaden från 1969 var 50 år. De senaste åren har återkommande sättningar i marken på närliggande gator indikerat behov av renovering.
Tidplan för projektet - Allmänt
Projektet beräknas pågå under flera år framöver. Ombyggnationen ska genomföras i tre etapper. Det första spadtaget togs i slutet av 2021. Viss rivning är utförd under 2022 samt produktion av betongelement pågår.
Grundläggningsentreprenaden för permanent spont samt pålning för bryggor och innefattar området från norra hörnet Etapp 1 till Cronhamnstorg. Denna entreprenad planeras påbörja fjärde kvartalet 2023 med planerat färdigställande andra kvartalet 2025.