Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnation av nytt automatiserat pappersmagasin Gävle Hamn
Referensnummer: 7838
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av nytt automatiserat pappersmagasin om ca 10 000 m2, inklusive ny anslutande järnväg och omkringliggande markåtgärder. Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad med samverkansavtal "partnering"
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45213220 Anläggningsarbeten för magasin, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen