Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift- och anläggningsentreprenad VA
Referensnummer: TSN 2022/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Löpande drift och underhåll av Trosa kommuns VA-anläggningar med tillkommande anläggningsentreprenader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 90400000 Avloppshantering, 90481000 Drift av reningsverk, 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar t. ex:
daglig drift av ledningsnät, avloppsreningsverk, avloppspumpstationer,daglig drift vattenverk och -reservoarer, pump- och tryckstegringsstationer,skötsel av våtmarker och dammar,tillkommande anläggningsarbeten för löpande beställning under avtalsperioden.