453719-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kil: Animaliska livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel.
Referensnummer: UH-2016-50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03142300 Animaliska livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kils, Grums, Munkfors, Hagfors och Forshaga kommuner inbjuder er att lämna anbud avseende livsmedel inklusive leverans till skolverksamhet, äldreboende, förskolor m.fl.
Upphandlingen omfattar kolonial, djupfryst, färskvaror, Mejeriprodukter, Färsk frukt/grönt/potatis, Färsk fisk, Färskt matbröd.
Frågor besvaras löpande, Observera dock att vi kommer att ha vissa begränsade möjligheter att svara på frågor under jul och nyårshelgen samt mellandagarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Samtliga.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Produktområde 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142300 Animaliska livsmedel, 15900000 Drycker, tobak o d, 15800000 Diverse livsmedel, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produktområde 2
Del nr: 2
Produktområde 3
Del nr: 3
Produktområde 4
Del nr: 4
Produktområde 5
Del nr: 5