453768-2021 - ResultatSverige-Värnamo: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjninig
Referensnummer: UHN.2021.45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun, tekniska förvaltningen- gata upphandlar snöröjning- halkbekämpning.
Arbetet omfattar snöröjning och halkbekämpning inom Värnamo kommun, enligt detta förfrågningsunderlag.
Snöröjning och halkbekämpning gator, GC-vägar, skolor, förskolor och tekniska anläggningar inom Värnamo kommun.
Objekten uppdelade på 11 delområden och anbud lämnas på respektive delområde.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör per delområde. En anbudsgivare kan vinna ett eller flera områden.
Information gällande ESPD:
Det framgår när man lämnar anbudet i e-Avrop att man som anbudsgivare kan välja att bocka för/ur ESPD-formuläret. Det är en valmöjlighet och inte ett ska krav att bifoga ESPD.
Under semesterperioden vecka 28 - 32 kommer inte frågor och svar att besvaras.
Efter vecka 33 kommer inkomna frågor att besvaras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 - HÖRLE/ VÄRNAMO
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43220000 Väghyvlar och planriktmaskiner, 43221000 Väghyvlar, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
XX
Område 2 - LANNA
Del nr: 2
Område 3 - BREDARYD
Del nr: 3
Område 4 - FORSHEDA
Del nr: 4
Område 5 - KÄRDA
Del nr: 5
Område 6 - ÅMINNE
Del nr: 6
Område 7 - HÅNGER
Del nr: 7
Område 8 - TÅNNÖ
Del nr: 8
Område 9 - BOR/ GÄLLARYD & OHS
Del nr: 9
Område 10 - HORDA
Del nr: 10
Område 11 - RYDAHOLM
Del nr: 11