45377-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: Anläggningsarbete för fritidsanläggningar vid vatten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Floating jetties for Seastop harbours
Referensnummer: 2018KS/0096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45242000 Anläggningsarbete för fritidsanläggningar vid vatten
II.1.4.
Kort beskrivning
I egenskap av leadpartner för EU-finansierade projektet Seastop samordnar Värmdö kommun anbudsförfrågan för upphandling av pontonbryggor, utrustning och förankring till åtta småbåtshamnar i Sverige, Åland och Finland under åren 2018 till 2020.
För att utveckla besöksnäringen i skärgården har Central Baltic, ett EU-finansierat programområde, beviljat bidrag till utbyggnad av 21 småhamnar i Stockholms, Ålands och Åbolands skärgård. Projektet som går under namnet Seastop stöds även av Värmdö, Österåker, Norrtälje kommuner samt Stockholms läns länsstyrelse och landsting i Sverige, på Åland av Mariehamns stad och landskapsregeringen samt i Finland av Egentliga Finlands förbund.
Åtta (8) hamnar i Sverige, Åland och Finland ska utrustas med nya flytbryggor som ska ge ankringskapacitet åt ytterligare cirka 300 gästande båtar och en bättre servicenivå i hamnarna. Anbudsförfrågan gäller utläggning av nya pontonbryggor och tillhörande utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbud hamnar i Stockholm skärgård
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45242000 Anläggningsarbete för fritidsanläggningar vid vatten, 45241500 Anläggningsarbeten för lastbrygga, 45244200 Bryggor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbud hamnar i Åland
Del nr: 2
Anbud hamn i Finland
Del nr: 3