453776-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norsjö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare för nybyggnation av Sim- och Sporthall
Referensnummer: UH-2022-41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser projektledning för ny sim- och sporthall därtill all nödvändig handläggning för att säkerställa projektets framdrift.
Uppdraget innebär identifiering, planering och genomförande av arbetsuppgifter på egen hand eller med hjälp av andra interna eller externa resurser. Vidare innefattas samordning med övriga projektmedlemmar samt deltagande i erforderliga möten och andra arrangemang med övriga berörda parter. I uppdraget ingår även kontinuerlig avrapportering till och dialog med projektets interna projektledare och styrgrupp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets omfattning i arbetstid är ca. 50-100%.