453780-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snö- och halkbekämpning samt grönyteskötsel
Referensnummer: 22/135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Snöröjning och halkbekämpning inklusive beredskap samt skötsel av grönytor inom bolagets fastighetsbestånd
Omfattning
Upphandling omfattar snöröjning och halkbekämpning, inklusive beredskap, bortforsling av snö (vid behov) samt sandupptagning med vårsopning på SMUAB:s fastighetsbestånd under perioden 15 oktober - 15 april.
Upphandlingen omfattar även grönyteskötsel inom samma fastighetsbestånd. Med grönyteskötsel avses gräsklippning, bevattning, beskärning, ogräsbekämpning, slyröjning, växt- och trädplantering, trädfällning med mera.
Volym
Ramavtalsvärdet per år uppskattas till cirka 550 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om myndigheten
Södra Munksjön Utvecklings AB är ett helägt kommunalt bolag som ska leda och driva stadsutvecklingen i Södra Munksjön.
Verksamheten ska bedrivas med gott samarbete och i samverkan med olika kommunala förvaltningar och externa parter, intressenter och allmänhet i området både söder om Munksjön och på LogPoint.
Södra Munksjön Utvecklings AB ingår i koncernen Jönköpings Rådhus AB, vilket i sin tur ägs till 100% av Jönköpings kommun.
Tjänsterna ska utföras enligt de förutsättningar och krav som framgår i detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Syftet med denna upphandling är att för SMUAB:s räkning säkerställa att ett välvårdat intryck av det innehavda fastighetsbeståndet ges, där trivsel och trygghet upprätthålls och där risk för människors hälsa inte uppkommer. Detta ska göras på ett effektivt sätt med minimal negativ påverkan på miljön och där boende/verksamheter inte störs mer än nödvändigt.
SMUAB har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör för hela uppdraget.
Det angivna ramavtalsvärdet är en uppskattning som baserats på tidigare års behov av liknande tjänster. Ramavtalsvärdet ska därmed enbart ses som en vägledning för leverantören och gäller utan förbindelse för beställaren. Antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov vare sig det över- eller understiger de uppskattade volymerna eller värdena.