Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2022 Lokalvård Luleå
Referensnummer: 22/105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal på lokalvård för leverans till Region Norrbotten.
Avsikten är att upphandla leverantörer för löpande lokalvårdstjänster anpassade efter respektive verksamhets behov. Syftet är att ge verksamheterna en kvalitativ och ur vårdhygienisk synvinkel godkänd lokalvård. Målet med upphandlingen är att teckna avtal avseende lokalvårdstjänster som täcker Region Norrbottens krav på effektiv och patientsäker städning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen