453788-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Skötsel, reparation och underhåll av bilpark
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elbilspool
Referensnummer: C 2022-0933
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50111000 Skötsel, reparation och underhåll av bilpark
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tjänsteresor via elbilspool till Chalmers verksamheter.
Om upphandlingen
Chalmers avser att upphandla elbilspoolstjänst till Chalmers anställda för effektiva och miljövänliga tjänsteresor.
Bilpoolen ska möjliggöra ett miljöeffektivt tjänsteresande för Chalmers anställda och tillfredsställa personalens behov av bil i tjänsten under de tider och omfattning som framgår i upphandlingsdokumentet. Övrig tid står bilarna till leverantörens förfogande för uthyrning till andra kunder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I dagsläget drivs elbilspoolen av MoveAbout och omfattar idag totalt 5 st personbilar på campus Johanneberg. Chalmers utvärderar ständigt behovet och omfattningen och kan komma att utöka bilpoolen med möjlighet till transportfordon för transport av utrustning eller grupper mellan Chalmers verksamheter och fler personbilar under avtalstiden. Chalmers kan också komma att omfördela placering av bilar på andra områden inom campus samt addera parkeringsplatser på campus Lindholmen om behov och möjlighet finns.