453790-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fotogenliknande flygbränsle
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygbränsle till Polisen och Sjöfartsverket.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09131100 Fotogenliknande flygbränsle
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande och leverans av flygbränsle JET A1 enligt Aviation Fuel Quality Requirements for Jointly Operated Systems (AFQRJOS) till Polismyndighetens och Sjöfartsverkets helikoptrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen