Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.trafikverket.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem (DIS) för GPS- fordons- och mobilnäts-baserade data
Referensnummer: KOM-410342
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Såväl data från fasta detektorer som GPS-baserade indata (Floating Car Data) används idag som underlag för beräkning av restider. För planeringsändamål har också begränsade mäng-der av GPS-baserade s.k. OD-data/trip-data handlats upp. I och med denna upphandling vill Beställarna ha möjlighet att avropa olika typer av GPS-baserade data samt mobilnätsbaserade data för olika ändamål. Sådana data kan grundas på olika typer källor, exempelvis GPS-spår från inbyggda system i fordon, appar i mobiltelefoner eller annan utrustning i fordon samt när det gäller mobilnätsbaserade data, på de data som mobilnätsoperatörer samlar in, bear-betar och erbjuder i aggregerad form.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen