453833-2020 - ÄndringSverige-Mellerud: Inbrotts- och brandlarm
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larm och bevakning
Referensnummer: UH-2020-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31625000 Inbrotts- och brandlarm
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar larm- och bevakningstjänster på Beställarens egendom och bevakningsobjekt. I detta ingår bl.a. larmmottagning, larmförmedling, larmöverföring, personlarm, egendomslarm, ronderande bevakning, fast bevakning, utryckning vid inbrottslarm, utryckning eller åtgärd vid driftslarm och fellarm, utryckning vid överfallslarm, utryckning vid brandlarm, underhållservice, kameratjänster, p-bevakning gatumark och parkeringar. Upphandlingen omfattar även tillfällig bevakning vid uppkomna behov. Ett sådant behov kan vara bevakning på ett objekt som haft problem med återkommande inbrott eller bevakning av sådant efter brand samt bevakning av olika slags aktiviteter.