2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling Ny Brandstation RTMD, Köping, Utförandeentreprenad i samverkan
Beskrivning: Detta utgör översiktlig information, för underlag för anbudsgivning se bifogade handlingar. Räddningstjänsten Mälardalen drivs av sex kommuner i ett gemensamt kommunalförbund. De sex medlemskommunerna är Västerås, Hallstahammar, Surahammar, Arboga, Kungsör och Köping. Räddningstjänsten Mälardalen ska nu bygga ny brandstation i Köpings kommun, för ersättning för äldre lokaler, som även ska ha täckning för Kungsörs och Arbogas kommuner.
Intern identifierare: VMKF-U 2026.94
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216120 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för brand- och räddningstjänst
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000