45389-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Vattenanläggningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad för drift av fontäner, konstverk och byggander
Referensnummer: 951/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39370000 Vattenanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar drift och underhåll av offentliga fontäner och konstverk samt drift och enklare reparationer av byggnader enligt följande:
— Fontäner,
— Konstverk.
* konstverk.
* diktarskyltar.
* bronsskyltar.
* minnesskyltar.
— Byggnader (omfattas endast av drift och enklare reparationer).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39370000 Vattenanläggningar, 43324100 Utrustning till simbassänger, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212310 Bygg- och anläggningsarbeten: utställningsbyggnader, 45212320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för konstnärlig verksamhet, 45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232151 Byggnadsarbeten: renovering av huvudvattenledning, 45232454 Anläggningsarbeten för regnvattenbassänger, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45242000 Anläggningsarbete för fritidsanläggningar vid vatten, 92311000 Konstverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen