453926-2017 - ÄndringSverige-Göteborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Projektledning lokaler.
Referensnummer: 389/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna kategori ingår projektledning i byggprocessens alla skeden, till exempel förstudie, program, projektering, produktion, överlämning och garantiförvaltning. Upphandlingen består av 3 delområden; projektledning, projekteringsledning och byggledning.
Projekten kan innefatta såväl nybyggnation som om- och tillbyggnad. Uppdragen är även tänkta att stödja Beställarna vid projektledning av underhåll och fastighetsförvaltning.