Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skrivare som tjänst 2020
Referensnummer: KS 2020/00565
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uddevalla kommun har idag ca 300 multifunktionsskrivare utplacerade på ett flertal olika ställen i Uddevalla kommun. Vi upphandlar nu ett nytt ramavtal för skrivare som tjänst. De tjänster som efterfrågas avser leverans och installation av utrustning, inkl Follow me print, samt underhåll, uppföljning och avveckling. Tjänsten ska finansieras genom maskin, service- och utskriftskostnader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen