453983-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagning i grunda vikar
Referensnummer: D.nr: 537-43813-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän beskrivning och syfte
Syftet med upphandlingen är att få till stånd ett avtal med en leverantör som kan utföra uppdraget enligt kravspecifikation.
Uppdraget syftar till att ta fram underlag för den ekologiska klassningen av marina vattenförekomster längst västkusten som ska genomföras enligt EU:s vattendirektiv.
Beskrivning av uppdraget finns i avsnitt fyra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen