454039-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster
Referensnummer: RÖG 2021/0342 052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Räddningstjänsten i Östergötland inbjuder anbudsgivare att lämna anbud för upphandling av städtjänster. Upphandlingen avser daglig städning, storstädning, golvvård och fönsterputsning av Räddningstjänstens lokaler i Norrköping, Linköping, Söderköping, Östra Ryd, Ulrika, Vikingstad, Bestorp, Krokek och Skärblacka.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Total yta som ska städas beräknas till ca 14 000 m2.
Periodisk städning avropas per år eller enligt överenskommelse med Beställaren.
Under ramavtalstiden kan eventuellt fler stationer tillkomma till förbundet vilket medför en takvolym för daglig och periodisk städning på ca 14 500 m2.