454053-2016 - ResultatSverige-Lycksele: Sanitetspapper
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ, Engångsartiklar och -Kem.
Referensnummer: UH-2016-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33770000 Sanitetspapper
II.1.4.
Kort beskrivning
Lycksele kommun inbjuder härmed som inköpscentral, anbudsgivare att ta del av vårt behov av städmaterial, rengöringsmedel och engångsartiklar. Upphandlingen är delad i 3 delar (varugrupper) och avtal beräknas ingås med (1-3 st.) anbudsgivare per avtalsområde.
Upphandlingen omfattar städmaterial, Hygienpapper, städutrustning, rengöringsmedel samt engångs- och förbrukningsartiklar dvs. ett s.k. fullsortiment, med bredd och djup. Det totala kontraktsvärdet beräknas till 4 000 000 SEK under Ramavtalets totala löptid.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde Städmaterial och engångsartiklar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39800000 Rengörings- och polermedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde Rengöringsmedel och tillbehör
Del nr: 2
Avtalsområde Hygien- och torkpapper
Del nr: 3