II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 90700000 Miljötjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att säkerställa Beställarens behov av konsulttjänster inom miljöteknik, i huvudsak avseende undersökningar av förorenade områden, under avtalstiden. Syftet och målsättningen är även att säkerställa kvalitet och kostnadseffektivitet vid genomförande av miljötekniska undersökningar. Till viss del kan geotekniska konsulttjänster ingå i den mån de är av mindre omfattning inom ett miljötekniskt uppdrag och om miljöteknisk undersökning är huvudsyftet med avropet.