Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-drift
Referensnummer: SFI-2021-3291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Filminstitutet är en samlande röst för filmen i Sverige och en mötesplats för upplevelser och insikter som stärker filmen i alla led. Vi bevarar och tillgängliggör det svenska filmarvet, verkar för att barn och unga har goda kunskaper om film och rörlig bild, stödjer produktion, distribution och visning av värdefull film samt representerar den svenska filmen internationellt. Genom en mångfald av berättelser möjliggör vi för fler att skapa, uppleva och berikas av film.
På Filminstitutet jobbar ca 140 personer fördelade på de två kontoren på Borgvägen (Filmhuset, Gärdet) samt Hollywoodvägen (Rotebro). För mer information om Filminstitutet hänvisar vi till www.filminstitutet.se.
Filminstitutets IT-enhet består av fem personer. Drift av infrastruktur, såsom kommunikation och servrar, sköts av ett externt bolag. Avtalet sträcker sig till 2021-12-31 och det är dessa områden som är aktuella för denna upphandling.
Filminstitutet ser på denna upphandling som grunden för att stabilt och långvarigt samarbete, där leverantören är en aktiv partner till Filminstitutet och där vi gemensamt arbetar för att hitta de bäst lämpade och mest kostnadseffektiva lösningarna för våra behov. Leverantören ska aktivt jobba med att utveckla Filminstitutets lösningar över tid för att möta nya behov och nya tillgängliga tekniker som stöd för verksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72300000 Datatjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen