Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift - Lokalvård
Referensnummer: 201908 (2)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90911200 Städning av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Städning av gemensamma utrymmen, t.ex. trappor, entréer, bastu m.m. i bostadshus i Lulebo ABs bestånd. Upphandlingen är uppdelad i 4 st. olika entreprenad områden (geografiska). Fastighetsbeståndet består av ca 7 500 lägenheter, varav ca 1 050 studentbostäder.
Anbud kan lämnas på en eller flera anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 4
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/06/2021Slut: 31/05/2024
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Har ensidig rätt att förlänga kontraktstiden fem(5) gånger, med vardera maximal förlängning om tolv (12) månader på oförändrade villkor (maximal förlängning på sextio (60) månader totalt).
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4