2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hotelltjänster 2024 Behovskategori 3
Beskrivning: namn och organisationsnummer till de som tilldelats kontrakt eller ramavtal i upphandlingen: Hotel Concordia Syd Aktiebolag 5564078409 Scandic Hotels Aktiebolag 5562991009 Skellefteå Hotell- och Konferens AB 5562468859 Eat & stay Sthlm AB 5592070949 Primum Sweden AB 5568478886 Hotell Bot Uppsala AB 5593696874 Kom Hotel AB 5560609405 SVERIGERÅD I ESKILSTUNA AB 5568128168 Hotelldrift CO Solna AB 5591411961 Hotell Kvarntorget AB 5590801808 Hotel Esplanade i Stockholm Aktiebolag 5560214776 Winn Hotels Uppsala AB 5565973731 Unity Hammarby Sjöstad AB 5568343403 Gest Hotels Sverige AB 5593014557 Destination Apelviken AB 5562462704 Gest Hotels Sverige AB 5593014557 The Collectors Hotels AB 5565097176 Centralhotellet i Västervik Aktiebolag 5560971045 Hotell Vävaren Aktiebolag 5561220723 Sleep Well Hotel Göteborg AB 5563943389 HOTEL PANORAMA I GÖTEBORG KOMMANDITBOLAGET 9165605073 Hotell Zinkensdamm AB 5561864801 SSRS Hotel Statt Växjö AB 5565817524 Svenska Prize Hotel AB 5563484426 UNITY Malmö AB 5590978028 Hobo Hotel AB 5569724817 Umeå City Hotell AB 5565412516 Prize Hotel AB 5563046969 Sverigeråd Arna AB 5590699160 Park-Statt i Södertälje AB 5564655529 Sverigeråd i Umeå AB 5567634869 Freys Hotel Intressenter Aktiebolag 5563885515 2 Home Solna AB 5593966301 Nya Flyghotellet Brommaplan AB 5590310115 Excellence Hotels 5563372381 HRH Hotell AB 5592106420 HKC Hotell Hudik Aktiebolag 5564601945 Plaza i Västerås AB 5568822513 The More Hotel 5567942098 The More Hotel 5567942098 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 BHG Uppsala AB 5590273792 Hotell Gamla Tingstadsgatan 1 Aktiebolag 5564701711 Evion Hotell Borås AB 5590404603 Evion Hotell Solhem Park AB 5591399422 Aktiebolaget Sedes 5563839090 The More Hotel 5567942098 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Visby Hotell & Event AB 5569278582 CIC Operations ARN AB 5566554258 Hotell Stadsparken i Helsingborg AB 5592533144 Logitjänst Forenom AB 5567904155 Akademihotellet AB 5566916192 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Hotell Bele AB 5565299426 Strand Hotel i Visby AB 5562106483 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Göta Hotell Avenyn AB 5591768832 Gustaf Wasa Hotell AB 5564539616 Västerkulla Hotell Norrköping City AB 5595220764 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Spar Hotel Majorna KB 9168362375 Spar Hotel Majorna KB 9168362375 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 First Camp Lodging AB 5566800495 Swedish Hospitality Group AB 5569432981 Hotell City i Härnösand AB 5567834097 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Finkan i Västervik AB 5591633275 Nightshift Kristinehamn AB 5569216103 Hotel Falun i Dalarna AB 5565697660 Strandflickorna AB 5565210555 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Mora Hotell AB 5564759461 Hernö Hotell AB 5594069022 Hotell Nordiclund 52 AB 5569389942 Maude´s Hotel Solna Business Park AB 5566555503 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Hotel Lorensberg AB 5564954617 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Kanalhotellet i Vänersborg AB 5565926044 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Connect City AB 5567962633 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Connect Kista AB 5567618920 Connect Stockholm AB 5566994421 Hotell Focus Aktiebolag 5564437001 Connect Skavsta AB 5567103923 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Punkt o Pricka Aktiebolag 5563240125 Calma Gotland AB 5594980715 Hotell & Restaurang AB Lundia 5561151985 Hotel Amadeus 5565317327
Intern identifierare: 23.3-15030-2024
Förfarandets viktigaste kännetecken: namn och organisationsnummer till de som lämnat anbud i upphandlingen: Hotel Concordia Syd Aktiebolag 5564078409 Scandic Hotels Aktiebolag 5562991009 Skellefteå Hotell- och Konferens AB 5562468859 Eat & stay Sthlm AB 5592070949 Primum Sweden AB 5568478886 Hotell Bot Uppsala AB 5593696874 Avanti Hotel AB 5593381113 Kom Hotel AB 5560609405 SVERIGERÅD I ESKILSTUNA AB 5568128168 Hotelldrift CO Solna AB 5591411961 Hotell Kvarntorget AB 5590801808 Hotel Esplanade i Stockholm Aktiebolag 5560214776 Winn Hotels Uppsala AB 5565973731 Unity Hammarby Sjöstad AB 5568343403 Gest Hotels Sverige AB 5593014557 Destination Apelviken AB 5562462704 Eksjö Stadshotell 5564932167 Gest Hotels Sverige AB 5593014557 The Collectors Hotels AB 5565097176 Centralhotellet i Västervik Aktiebolag 5560971045 Hotell Vävaren Aktiebolag 5561220723 Sleep Well Hotel Göteborg AB 5563943389 HOTEL PANORAMA I GÖTEBORG KOMMANDITBOLAGET 9165605073 Hotell Zinkensdamm AB 5561864801 SSRS Hotel Statt Växjö AB 5565817524 Svenska Prize Hotel AB 5563484426 UNITY Malmö AB 5590978028 Hobo Hotel AB 5569724817 Umeå City Hotell AB 5565412516 Prize Hotel AB 5563046969 Sverigeråd Arna AB 5590699160 Park-Statt i Södertälje AB 5564655529 Sverigeråd i Umeå AB 5567634869 ODIOS Hotell AB 5567212708 Freys Hotel Intressenter Aktiebolag 5563885515 Simnab Hotell AB 5591422703 Hotel Arctic Eden AB 5567055545 2 Home Solna AB 5593966301 Nya Flyghotellet Brommaplan AB 5590310115 Excellence Hotels 5563372381 HRH Hotell AB 5592106420 HKC Hotell Hudik Aktiebolag 5564601945 Plaza i Västerås AB 5568822513 The More Hotel 5567942098 The More Hotel 5567942098 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 BHG Uppsala AB 5590273792 Hotell Gamla Tingstadsgatan 1 Aktiebolag 5564701711 Evion Hotell Borås AB 5590404603 Evion Hotell Solhem Park AB 5591399422 Aktiebolaget Sedes 5563839090 The More Hotel 5567942098 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Visby Hotell & Event AB 5569278582 CIC Operations ARN AB 5566554258 Hotell Stadsparken i Helsingborg AB 5592533144 Logitjänst Forenom AB 5567904155 Akademihotellet AB 5566916192 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Hotell Bele AB 5565299426 Strand Hotel i Visby AB 5562106483 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Göta Hotell Avenyn AB 5591768832 First Camp Lodging AB 5566800495 Gustaf Wasa Hotell AB 5564539616 Västerkulla Hotell Norrköping City AB 5595220764 Haga Slott AB 5560862350 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Spar Hotel Majorna KB 9168362375 Spar Hotel Majorna KB 9168362375 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 First Camp Lodging AB 5566800495 Swedish Hospitality Group AB 5569432981 Hotell City i Härnösand AB 5567834097 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Finkan i Västervik AB 5591633275 Nightshift Kristinehamn AB 5569216103 Hotel Falun i Dalarna AB 5565697660 Hotell Gästis & Havanna AB 5591302517 Strandflickorna AB 5565210555 Strandflickorna AB 5565210555 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Mora Hotell AB 5564759461 Hernö Hotell AB 5594069022 TESU Förvaltning AB 5568944853 Hotell Nordiclund 52 AB 5569389942 CIC Operations Solna AB 5561993113 Maude´s Hotel Solna Business Park AB 5566555503 Hotell Gästis & Havanna AB 5591302517 sunlight hotel conference & spa AB 5563420768 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Hotel Lorensberg AB 5564954617 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Kanalhotellet i Vänersborg AB 5565926044 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Connect City AB 5567962633 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Connect Kista AB 5567618920 Connect Stockholm AB 5566994421 Hotell Focus Aktiebolag 5564437001 Connect Skavsta AB 5567103923 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Ligula Hospitality Group AB 5567926497 Punkt o Pricka Aktiebolag 5563240125 Calma Gotland AB 5594980715 Hotell & Restaurang AB Lundia 5561151985 Racketcentrum Sports Business AB 5590042270 Hotel Amadeus 5565317327 Upphandlingar av Hotelltjänster omfattas av bilaga 2 enligt 19 kap. 1 § 1 st. 2 p. lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och kommer att upphandlas enligt ett enstegsförfarande. Detta innebär att alla leverantörer har rätt att lämna anbud och där både prövningen av kraven på leverantören (kvalificeringskrav) och prövningen av krav och kriterier kopplade till Tjänsten sker i ett och samma steg.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55100000 Hotelltjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generella krav och informationsfrågor
Beskrivning: Upphandlingen avser Hotelltjänster som kommer att resultera i ett Ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av Hotelltjänster inom Behovskategori 3. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på hela ramavtalsområdet (samtliga behovskategorier) till totalt 2,5 miljarder SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader. Hotelltjänster inom Behovskategori 3 får avropas upp till en sammanlagd omsättning (i denna upphandling = antal nätter) om 4 353 500 nätter under Ramavtalets löptid.