454260-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildningstolkar - teckenspråk/dövblindtolkar och skrivtolkar
Referensnummer: EUI 21 047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär utbildningstolkning för studenter som bedriver studier på grundnivå, avancerad nivå eller forskarnivå. Tolkarna kommer att arbeta i par på samtliga uppdrag och samarbeta med student, lärare och övrig personal inom universitetet samt med beställaren.
Uppdraget består av att i förekommande fall tolka vid föreläsningar, seminarier, grupparbeten, laborationer, studiebesök, praktik, exkursioner, examinationer, verksamhetsförlagd utbildning (VFU) eller praktik samt vid kommunikation med andra funktioner relevanta för utbildningen.
Upphandlingen är indelad i två (2) olika anbudsområden:
Anbudsområde 1: Teckenspråk-och dövblindtolkar
Anbudsområde 2: Skrivtolkar
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett, eller båda anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas separat.
Avtal kommer att tecknas med två (2) leverantörer i rangordning per anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen