454309-2022 - ResultatSverige-Visby: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsplaneringssystem
Referensnummer: HSN2021/473
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar:
leverans av operationsplaneringssystem inklusive installation, implementation, intrimning och provning till full driftfärdigt skick
klinisk och teknisk dokumentation
utbildning av klinisk och teknisk personal
servicekontrakt efter systemets garantitid
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemet för operationsverksamheten ska som helhet uppnå följande nyttoeffekter:
ge stöd för planering och koordinering av operationer och andra aktiviteter på operationsenheterna
ge översikter över den pågående verksamheten på operationsenheterna
ge stöd för produktionsuppföljning av operationsverksamheten
förbättrat operationsflöde
förenklade arbetssätt med flexibla operationsprogram som möjliggör snabba förändringar i realtid
färre strykningar av operationer
transparent flöde av operationsverksamheterna
ökad patientnöjdhet genom kortare kötider
dela information med journalsystemet Take Care och PDMS GE Centricity High Acuity
hög automatiseringsgrad på rapportering till myndigheter och kvalitetsregister
Region Gotland genomför cirka 5500 - 6000 operationer per år.
Efterfrågat system ska levereras som en SaaS-tjänst.
Besvara och lämna anbud
Anbud lämnas elektroniskt via systemet TendSign. Anbud som lämnas på annat sätt deltar inte i upphandlingen.
Det är kostnadsfritt att skapa och lämna anbud i TendSign. Registrering sker på Mercell TendSign Upphandlingsbevakning
Det företagsnamn och organisationsnummer som registreras i Tendsign är det som blir anbudsgivare i upphandlingen. Det är för det företaget som alla kontroller görs och eventuellt avtalsteckning sker. Frågor och svar skickas via systemet till den kontaktperson som är anmäld i TendSign vid registrering av anbud.
Kontrollera i anbudet att företagets namn och organisationsnummer används konsekvent.
Har ni frågor eller behöver teknisk support kring systemet, kontakta TendSigns support, se länk ovan.