454311-2022 - ResultatSverige-Luleå: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för service- och reparationsarbeten - teknikområden 15 Service Hissar
Referensnummer: 202202
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetsbeståndet består av ca 7 700 lägenheter, varav ca 1 050 studentbostäder. Förutom hyreslägenheter har beställaren även ca 180 lokaler
Arbetena omfattar:
- Tillsyn, service och övriga arbeten enligt bilaga 09.3-2, Beskrivning -Hissar Service,
- Entreprenader vid om- och tillbyggnationer,
- Hantera nödlarm dygnet runt från hissanläggningar samt evakuera
personer som sitter fast i hissen.
I arbetena ingår även beredskap, i form av akuta åtgärder p.g.a. skador som uppkommit, eller vid direkta faror för hyresgäster eller egendom.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42416100 Hissar, 50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen