454320-2022 - ResultatSverige-Umeå: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster Vindelns kommun
Referensnummer: 22131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Del 1 .Städning skolor, förskolor, fritidslokaler, kontorslokaler och trapphus m.m. i Vindelns kommun.
Del 2. Städning trapphus m.m. Vindelnbostäder
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vindelns kommun: Städning skolor, förskolor, fritidslokaler, kontorslokaler och trapphus m.m. i Vindelns kommun.
Köparen köper dessa tjänster för c:a 3 000 000 kr/år.
Vindelnbostäder: Städning trapphus m.m. Vindelnbostäder
Köparen köper dessa tjänster för c:a 270 000 kr/år.
Städtjänster Vindelnbostäder AB
Del nr: 2