454344-2022 - ResultatSverige-Bengtsfors: Sakkunnig juridisk hjälp
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska tjänster
Referensnummer: 2022-000390
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71319000 Sakkunnig juridisk hjälp
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors kommun, Dals-Eds kommun, Färgelanda kommun och Melleruds kommun upphandlar juridiska konsulttjänster. Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommuns löpande behov av konsulttjänster inom nedan områden genom avrop när ett behov uppstår. Bengtsfors kommun samordnar upphandlingen.
Uppdragen omfattar bl. a. juridisk kompetens och utredning.
Upphandlingen är uppdelad och ni väljer om ni vill svara på en, flera eller alla grupper.
Vi kommer anta tre konsulter inom varje grupp och använder dynamisk rangordning. Det innebär att vi väljer den konsult som har bäst kompetens/är bäst lämpad för uppdraget vid varje enskilt avrop. Vi kan även komma att konkurrensutsätta vinnande konsulter inför ett specifikt uppdrag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arbetsrätt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71319000 Sakkunnig juridisk hjälp, 79100000 Juridiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Juridisk konsulthjälp i de fyra Dalslandskommunerna Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda och Mellerud.
Kommunalrätt
Del nr: 2
Fastighets- och hyresrätt
Del nr: 3
Skadeståndsrätt
Del nr: 4
Offentlig upphandling
Del nr: 5
Bolagsjuridik för kommunala bolag
Del nr: 6
Socialrätt
Del nr: 7
Miljörätt
Del nr: 8
Entreprenad rätt
Del nr: 9