Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bad, idrotts- och anläggningsarbeten
Referensnummer: KS 2020/0533
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar skötsel av bad-och idrottsanläggningar i Lunds kommun, som exempelvis anläggning och omläggning av processvattenteknik, konstgräs, naturgräs, dränering, service idrottsplatser, gång- och cykelvägar, parkeringar, lekplatser och grönytor. Även uppförande och utbyte av plank, murar och fackverksmaster samt ny- och omplantering av växter ska ingå.
Typ av avtal
Ramavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45232452 Dräneringsarbeten, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45236250 Markanläggning för parker, 45421000 Snickeriarbeten, 50870000 Reparation och underhåll av lekplatsutrustning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77320000 Skötsel av idrottsplatser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen