454419-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UI/UX Designer
Referensnummer: 2021/1154/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI efterfrågar en (1) UI/UX-designer för att förstärka myndighetens designfunktion i dess uppdrag. Tillsammans med den kommande konsulten kommer SMHIs designfunktion att vara bemannad med två designers vilket kommer kunna ge utrymme för de kommande uppdrag som SMHI står inför.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
SMHI har fått fler uppdrag från andra myndigheter och kommer behöva utöka sina resurser inom bl.a. UI/UX design med uppdragsstart under tidig höst 2021.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen