Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: 23/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utförande av bevakningstjänster och larmtjänster åt Järfällahus AB. I huvudsak genomförs uppdraget genom trygghetsskapande rondering i Järfällahus fastighetsbestånd. En stor och viktig del i uppdraget är att bedriva socialt brottsförebyggande arbete genom att bl.a. genomföra regelbundna besök på mötesplatser för att etablera kontakt med hyresgästerna. Upphandlingen innehåller även möjligheter för B att avropa extra tjänster som t.ex. extra väktare, ordningsvakter mm vid behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen