Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av ny rökgaskondensatrening i Johannes för Gävle Kraftvärme AB
Referensnummer: 7773
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Den planerade leveransen avser utbyte av befintliga delar av rökgaskondensatreningen såsom lamell med tillhörande kemikalier, sandfilter, kolfilter och eventuellt ammoniakstripper och ersätta dessa delar med reningsutrustning baserad på membranteknik.
Annat förslag från leverantör kan också bli aktuellt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/06/2019Slut: 28/02/2021