2. Förfarande
Förfarande
Titel: Superkritisk vätskekromatograf
Beskrivning: Lunds universitet avser att etablera analysverksamhet inom forskning och utbildning för metaller och metallorganiska föreningar. För detta avser vi att inhandla en superkritisk vätskekromatograf kopplad till diodarray detektor och induktivt kopplat plasma masspektrometridetektor (SFC/DAD/ICP-MS). Instrumentet kommer att placeras i ett nyrenoverat laboratorium vid Kemiska institutionen, Kemicentrum, i Lund. Upphandlingen omfattar handhavandeutbildning och installation.
Intern identifierare: V 2023/2011
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38432000 Analysapparatur
Ytterligare klassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38432200 Kromatografer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000