2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hotelltjänster 2024 Behovskategori 2
Beskrivning: namn och organisationsnummer till de som lämnat anbud i upphandlingen: Scandic Hotels Aktiebolag 5562991009 STIFTELSEN DROTTNING VIKTORIAS ÖRLOGSHEM 8020006964 Hotell Linnéa Norén i Helsingborg AB 5564648177 Eksjö Stadshotell 5564932167 Bishop Scandinavia AB 5565817540 Bishop Scandinavia AB 5565817540 Bishop Scandinavia AB 5565817540 Bishop Scandinavia AB 5565817540 Bishop Scandinavia AB 5565817540 SSRS GRAND HOTEL SAVOY AB 5566020037 Linköpings Cityhotell AB 5564586518 Thon Hotels AB 5567434641 ApartDirect AB 5565984548 Logitjänst Forenom AB 5567904155 Hotell Gästis & Havanna AB 5591302517 Hotell Sillen i Lysekil AB 5594491259 Hotell Gästis & Havanna AB 5591302517 Förvaltnings Aktiebolag Sekund 5563872042 Finn Apartments AB 5592817315 Fagerudd Konferens AB 5563755155 Unite Store Europe AB 5590530340 namn och organisationsnummer till de som tilldelats kontrakt eller ramavtal i upphandlingen: Scandic Hotels Aktiebolag 5562991009 STIFTELSEN DROTTNING VIKTORIAS ÖRLOGSHEM 8020006964 Eksjö Stadshotell 5564932167 Bishop Scandinavia AB 5565817540 Bishop Scandinavia AB 5565817540 Bishop Scandinavia AB 5565817540 Bishop Scandinavia AB 5565817540 Bishop Scandinavia AB 5565817540 SSRS GRAND HOTEL SAVOY AB 5566020037 Linköpings Cityhotell AB 5564586518 Thon Hotels AB 5567434641 ApartDirect AB 5565984548 Logitjänst Forenom AB 5567904155 Hotell Gästis & Havanna AB 5591302517 Hotell Gästis & Havanna AB 5591302517 Finn Apartments AB 5592817315 Fagerudd Konferens AB 5563755155 Unite Store Europe AB 5590530340
Intern identifierare: 23.3-15011-2024
Förfarandets viktigaste kännetecken: Denna upphandling genomförs genom ett enstegsförfarande enligt LOU. Upphandlingar av Hotelltjänster omfattas av bilaga 2 enligt 19 kap. 1 § 1 st. 2 p. lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och kommer att upphandlas enligt ett enstegsförfarande. Detta innebär att alla leverantörer har rätt att lämna anbud och där både prövningen av kraven på leverantören (kvalificeringskrav) och prövningen av krav och kriterier kopplade till Tjänsten sker i ett och samma steg.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55100000 Hotelltjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generella krav och informationsfrågor
Beskrivning: Upphandlingen avser Hotelltjänster som kommer att resultera i ett Ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av Hotelltjänster inom Behovskategori 2. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på hela ramavtalsområdet (samtliga behovskategorier) till totalt 2,5 miljarder SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader. Hotelltjänster inom Behovskategori 2 får avropas upp till en sammanlagd omsättning (i denna upphandling = antal nätter) om cirka 4 355 000 nätter under Ramavtalets löptid.