454624-2017 - PlaneringSverige-Oxelösund: Byggnation av låg- och mellanstadieskola
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny Skola och Förskola i samverkan.
Referensnummer: Inköp.2017.2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är att tillsammans i en s.k partnering, producera en F-6 skola för totalt ca 520 barn. Skolan är på ca 7 250 m² i tre plan varav översta planet endast är förråd och teknikutrymmen. Till skolan skall också en skolgård iordningställas.
Skolan innehåller en integrerad gymnastiksal, musikskola och särskola för 10 elever.
Eftersom tomten innehåller en hel del infrastruktur så måste den i ett tidigt skede saneras och och förberedas för byggnation. Bl a skall en större dagvattenledning flyttas och en pumpstation för avlopp byggas och tas i drift.
Tomten behöver också pålas, stabiliseras och en hel del uppfyllnad är nödvändig för att nå de krav som finns i detaljplan.
Projekteringen av skolan har nått ganska långt och bifogat till förfrågningsunderlaget finns en del av de handlingar som tagits fram för att ge en bra orientering av projektet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen