454625-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Förberedande anläggningsarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konkurrenspräglad dialog för hyra av Multiarena som innehåller ytor för issporterna.
Referensnummer: KS2017/1884
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45100000 Förberedande anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungälvs kommun bjuder in dig att lämna in en ansökan till konkurrenspräglad dialog avseende Multiarena för issporterna hockey, konståkning samt bandy. Det är bara de som lämnar in ansökan om att vara med i dialogen som sedan kan lämna slutgiltigt anbud.
Konkurrenspräglad dialog har valts för upphandlingen då kommunen är intresserad av att komma fram till en lösning som innebär att issporterna och mötesplatsen kan byggas samt förvaltas under en lång tid av en extern part.
För detaljer om upphandlingen se handlingarna för inbjudan och ansökan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen