454669-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Nyhetsbyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediebevakning och medieanalys.
Referensnummer: 71-2016/2584
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
PRV (Patent- och registreringsverket) har behov av att anlita en (1) extern leverantör avseende en tjänst för mediebevakning och medieanalys som ska omfatta följande medietyper:
Nyhetsbyråer, Tryckta medier, Digitala medier, Etermedier, Branschmedier och Sociala medier.
I mediebevakningen och medieanalysen ska ingå såväl dagspress och allmänna nyhetstidningar i print och digitalt format som affärsinriktad press och övrig för PRV:s verksamhet relevant fack- och branschpress.
För PRV är det av stor vikt att anlita en (1) leverantör för såväl mediebevakning som medieanalys. Syftet med en sådan helhetslösning är att kunna tillmötesgå det tydligt uttalade kravet på PRV från vår huvudman att mäta, följa upp, analysera samt redovisa resultatet av aktiviteter som genomförs inom ramen för ett utökat regeringsuppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79980000 Prenumerationstjänster, 92400000 Nyhetsbyråtjänster, 72310000 Behandling av data
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen